Jan Kiepura (ur. 16 maja 1902 w Sosnowcu, zm. 15 sierpnia 1966 w Harrison koło Nowego Jorku) – wybitny polski tenor i aktor. Mąż Márthy Eggerth –węgierskiej śpiewaczki operetkowej . Jan Kiepura cieszył się międzynarodową sławą i popularnością spośród śpiewaków okresu międzywojennego, odnosząc znaczące sukcesy na scenach czołowych teatrów świata, jak również w salach koncertowych i na ekranie kinowym. 

Debiutował w 1923 r. w Sosnowcu, a już rok później po raz pierwszy wystąpił na scenie operowej śpiewając partię Górala z „Halki” w Operze Warszawskiej. W 1929 r. debiutował na scenie włoskiej w „La Scali”, a w 1938 r. w amerykańskiej Operze „Metropolitan”. Występował na najważniejszych scenach światowych – m. in. w Wiedniu, Mediolanie, Berlinie, Monachium, Paryżu, Buenos Aires, Brukseli, Budapeszcie, Pradze, Brnie, Hawanie, Rio de Janeiro, Sao Paulo i w ukochanej Polsce. Wraz z żoną – również śpiewaczką - Martą Eggerth z Węgier, występował na Broadwayu w musicalu „Wesoła wdówka”, co przyniosło im światową sławę. Ten ekranowy amant o pięknym uśmiechu i niezwykłym wdzięku zagrał w 39 filmach, m.in.; "Dla Ciebie śpiewam", "Czar cyganerii", "Valse Brilliante", "Księżniczka czardasza". 

Jan Kiepura uwielbiał Krynicę-Zdrój i właśnie w tym mieście wybudował willę ”Patria” czyli Ojczyzna. Chciał w ten sposób wyrazić swoje przywiązanie do ojczyzny, za którą w czasie ciągłych, dalekich podróży zawsze tęsknił. W lipcu 2004 r. z inicjatywy Krynickiego Towarzystwa Kulturalnego w Krynicy-Zdroju został odsłonięty pomnik Jana Kiepury, który ukazuje go śpiewającego z uniesioną w górę ręką.